آرزوهای نجیب

پیوندها

۱۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

دیالوگ

دوشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۲۸ ب.ظ

+ در آینده می‌خوای چه کار کنی؟


- خوشحال باشم.
سریال the fosters

فصل ۱ قسمت ۱۲

  • گلی

دو نکته

شنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۱۹ ب.ظ

یکی از سایت‌هایی که می‌تونه براتون مرجع درست‌‌نویسی باشه، سایت آقای خامنه‌ایی است. کلاً توی درست‌نویسی ایشون خیلی تأکید دارند و سایتشون مرجع خوبی حساب می‌شه.

یادمه ماه رمضون دو سال پیش سایت ایشون هر روز بعضی از استفتائات رو توی کانالشون می‌ذاشتند و یه استفتاء دربارۀ «مضمضه» توی کانالشون کار کردند. بعد فرهاد جعفری، نویسندۀ کتاب کافه پیانو، توی کانالش پست زد که وامصیبتا که کانال خامنه‌ایی اینقدر داغونه که غلط به این فاحشی داره و کلی عجزوجز کرد که زبان فارسی به فنا رفت و این‌ها. غافل از اینکه آقای نویسنده دچار یه اشتباه فاحش شده بود و اونم این بود که ما دو تا واژه داریم یکی «مضمضه» و «مزمزه» که مضمضه یعنی آب توی دهن چرخوندن و مزمزه یعنی همون مزمزه‌کردن چیزی.

نمی‌دونم کی از پشت‌صحنه به آقای نویسنده گفت که بابا داری اشتب می‌زنی. برای همین فرهاد جعفری پست رو بدون هیچ توضیحی که آره من اشتباه کردم و اون داد و فریادهام بی‌خود بوده، برداشت.

خلاصه اینکه غرض از این پست این بود که یه مرجع برای درست‌نویسی معرفی کنم و اینکه یاد بگیریم قرار نیست دربارۀ همه چیز نظر بدیم و همه چیز رو ربط بدیم به سیاست والا.

 

آها چند مدت بود می‌خواستم یه پست بزنم و بگم که یادتونه چند وقت پیش یه پست دربارۀ دوچرخه‌سواری نوشتم و بعدش گفتم توی شیراز من تا حالا گشت ارشاد ندیدم و این‌ها. یکی از بچه‌ها کانت گذاشت که نه توی شیراز هم گشت ارشاد هست و من اصراراصرار که نه. خب من  از دوستام پرسیدم بچه‌ها تا حالا شما گشت دیدید در سطح شهر و اون‌ها یک صدا فریاد زدند که بله بله.

خلاصه اینکه انگار توی شیرازم یه سری افراد هستند که دغدغه‌شون لباس و تیپ بقیه است و انگار فقط من توفیق زیاتشون رو نداشتم.

همین دیگه.  • گلی

اتفاق خوب امروز، هم این بود که اولین دستمزد کار ویرایشم رو گرفتم. 

ممنون از دوست وبلاگی که به من اعتماد کردند توی این زمینه.

  • گلی

یادداشتی بر یک کتاب

پنجشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۷، ۰۲:۱۲ ق.ظ

گفته بودم یه یادداشت نوشتم برای شهرستان ادب. البته توی کانال نوشتم نه این جا. همون یادداشته بالاخره کار شد؛ اینم همون یادداشت. 

من برای اینکه ریا نشه، توی گمنامی کامل، اون یادداشت رو فرستادم. نمی‌دونم شهرستان‌ادبی‌ها از کجا فهمیدن من یکی از اسطوره‌های نویسندگیم :D

  • گلی

نازش خریدار نداشت در هر صورت.

چهارشنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۷، ۰۳:۱۱ ب.ظ

امروز، فهمیدم اگر خودم رو جلوی سفارت انگلیس هم آتیش بزنم، یکی نمی‌پرسه چرا. تا این حد مهمم برای اطرافیانم!

  • گلی

ممنون از همهٔ اونایی که به عقب برنگشتند.

سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۰۹ ب.ظ

روحانی یک جوری ... توی ممکلت که خود امام‌زمان هم بیاد دیگه نمی‌تونه این مملکت رو سروسامان بده.


فقط نمی‌دونم آقای خامنه‌ای تا کی می‌خواد سکوت کنه؛ یعنی له‌شدن ما رو نمی‌بینه یا ازمون انتظار له‌شدگی بیشتری داره یا چی دقیقاً؟

  • گلی
رفته بودم سایت سازمان سنجش که دیدم نتایج رو زدند. اسمم رو که وارد کردم، سایت بهم اخطار داد که اول اینکه اسم وبلاگت رو باید بزنی نه اسم خودت رو. اسم وبلاگ رو که زدم باز اخطار داد  که چون اسم وبلاگت خاصه باید اسم رو توی گیومه بزنی.
اسم رو توی گیومه زدم گفت چون سبک نوشتنت خاصه باید وارد یه گیومۀ دیگه‌اش کنی. یعنی گیومه در گیومه.
بعد استاد شمارۀ ۱ خواست به دادم برسه انگار. داشتم با خودم فکر می‌کردم استاد شمارۀ یک از کجا سروکله‌اش پیدا‌شده که استاد شمارۀ ۴ با همون لبخند پدرانه‌اش گفت نه. تو باید آدرس اون یکی وبت رو بزنی نه این یکی. به توصیۀ استاد شمارۀ ۴ آدرس اون یکی وبم رو زدم، که باز اخطار داد. اینبار گفت تو گیومه‌ات فارسی نیست. (می‌دونید که گیومۀ فارسی با گیومۀ انگلیسی فرق داره و گیومۀ فارسی رو کیبرد من زدن همزمان کلیدهای کنترل و ن و کنترل و م. کنترل ن برای تایپ‌کردن گیومه باز است و کنترل و م برای بستن گیومه است).
اونقدر بهم اخطار داد که از ترس اونهمه گیومه‌ و پرانتزی که دور سرم می‌چرخید از خواب بلند شدم. اولین کاری کردم این بود که خوابم رو توی دفترچه‌ام مثل بقیۀ خواب‌هام بنویسم تا یادم نرفته.
هنوز خوابم رو کامل یادداشت نکرده بودم که امید بالای سرم اومد که گفت: نسرین بدو که نتایج رو زدن.
نتایج رو که دیدم جلوی اسمم زده بود مردود اونم با گیومه. یعنی برای تأکیدکردن روی مردودیم.پ ن: آقا از روزی که شباهنگ گفت توی چالش من به جای تو شرکت کنم. اولش کلی هیجان‌زده شدم چون کلی ایده داشتم برای نوشتنش؛ ولی هرچقدر گذشت من همۀ ایده‌هام پرید چون هر روز ترسناک‌تر می‌شد نوشتن به‌جای یه نفر دیگه.
از اون‌جایی که من همیشه شب امتحانی بودم این پست رو دقیقۀ نودی نوشتم با یه سردرد خفن. چنگی به دل نمی‌زنه ولی همین بود توان ما.
  • گلی

قوانین دستورخط فارسی.

شنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۱:۵۵ ق.ظ

 اونایی که دلشون می‌خواد، نوشتنشون استاندارد باشه و فاصله‌ها و نیم‌فاصله‌ها رو اصولی به کار ببرند، خوندن این صفحه رو توصیه می‌کنم. اینجا کلیک کنید لطفاً.

  • گلی

وقت‌هایی که ویرایش می‌کنم، وردم یه وقتایی هنگ می‌کنه تا وردجان از حالت هنگی دربیاد، شروع می‌کنم به خوندن وب یا مطالب کانال و این چیزها.

امروز وسط‌ هنگ‌کردن ورد نشستم یه مطلب رو خوندم. برای من هم جذاب بود و هم جالب. اونقدر جذاب که یه کله تا ته مطلب رو خوندم.

شاید این روزهای زشت و ترسناک که همه سودای رفتن رو دارند بد نباشه خوندن همچین چیزی.


دوست داشتید بخونید (همسفر شراب)

  • گلی

خلاصه اینجوریا مسائل کشور رو حل می‌کنند.

چهارشنبه, ۷ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۲۵ ق.ظ

دیروز باید رئیس‌جمهور به مجلس می‌رفت و دربارۀ مسائل اقتصادی جواب پس می‌داد. خب از اونجایی که تیم‌رسانه‌ای اصلاح‌طلب‌ها همیشه سعی در منحرف‌کردن افکار عمومی دارند، یه روز قبل روزنامۀ شرق که اتفاقاً اصلاح‌طلب هم هست یک تیتر جنجالی برای خانه‌های صیغه‌ای توی مشهد و فلان فلان زد.

یه خوراک رسانه‌ای خیلی توپ و چرب‌وچیل برای دوستان روشنفکر.

در اون زمانی که آلما توکل‌ها، مهناز افشارها و بقیۀ دوستان مثلاً روشنفکر ما داشتند دربارۀ این موضوع جلیزبلیز می‌کردند که وا مصیبتا و این‌ها و طبق معمول، ما مردم همیشه در صحنه دو قسمت شدیم و همدیگه رو به شکیل‌ترین شکل ممکن در فضای مجازی شستیم و آویزون کردیم، آقای رئیس‌جمهور وارد مجلس شد و طبق معمول یه مشت اراجیف بافت و یه مشت آمار دروغ داد و آب هم از آب تکون نخورد و خوشحال‌خوشحال از مجلس خارج شد.

مطمئناً ۹۹درصد ایرانی‌ها ماجرای خونه‌های صیغه‌ای در مشهد و عراقی‌ها رو الان می‌دونند؛ ولی چند نفر از سؤال و جواب‌های رئیس‌جمهور باخبرند؟


تشکر ویژه‌ای داریم از روزنامۀ شرق و بقیۀ رفقا برای این روشنگری حداکثری و خب الان ما می‌مونیم و وضعیت بد اقتصادی و دخترها و زن‌هایی که به‌خاطر مسائل بد اقتصادی مجبور به تن‌فروشی می‌شند.


البته وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد و حسن دروغ‌هاش رو بافت، چند روز بعد روزنامۀ شرق تیتر می‌زنه که ببخشید اون یارو هتلداره اشتباه کرده و ما معذرت می‌خوایم.

همون ماست‌مالی که همیشه انجا می‌ده.پ ن: توی جلسۀ دیروز یه نماینده از حسن روحانی می‌پرسه چرا اسم افرادی که ارز دولتی گرفتند و توی بازار به قیمت گزاف فروختند و باعث این بلبشو شد رو نمی‌دید قوۀ قضائیه. حسن‌خان هم  سینه رو سپر کرد و گفت این وظیفۀ دولته که اینکار رو بکنه و قوۀ قضائیه هم از ما خواستند که اینکار رو بکنیم و این‌ها. خب مردم می‌گن اینکار رو بکنید، مجلسم که می‌خواد، قوۀ قضائیه هم که می‌خواد دولت هم مثلاً می‌گه می‌خوایم پس چرا این لیست کوفتی رو حسن نمی‌ده دست صادق؟


پ ن: یه جاییش حسن داره، آمار شغل‌های ایجاد شده رو  در دولتش می‌گه. تنها چیزی که به ذهنم رسید اینه این چی می‌زنه که اینقدر دز وقاحتش بالا میره.

  • گلی